Because KLB is expensive. A

#12922
Anonymous
Inactive

Because KLB is expensive. A single 1″ thick square foot piece is about $40.

For that amount of money, I can buy two ready-to use, simillarly sized molds. I can also buy 4 times as much vermiculite board.

Or, if I want something more versatile, I can spend $40 and for 100 pounds of clay.

(Also, moving this thread to the “Stuff for Sale” forum since it seems more like an ad than a real topic.)



Paul
FusedGlass.Org
Helios Kiln Glass Studio
PaulTarlow.com

 

People Who Like Thisx

Loading...